Epson V370 Photo na Ubuntu 18.04 i nowszych

przez | 28 października 2018

Witam serdecznie ma moim blogu/stronie. Pierwszy wpis zazwyczaj służy zaznajomieniu czytelników z osobą blogera oraz zarysowaniu poruszanej tematyki. Podobnie będzie i tym razem, z tą różnicą, że pierwszy wpis od razu będzie miał zalążek czegoś technicznego. Zdradza to już tytuł.

Słowem wstępu

Nazywam się Norbert Langner, w Internecie spotykany czasem jako norbitor (nick wymyśliłem jeszcze w gimnazjum i pomimo pewnej jego infantylności nie mam pomysłu na nic lepszego). Aktualnie zajmuje się przynajmniej kilkoma tematami: programuję w Javie (ale o tym języku będzie tutaj najmniej), uczę się administracji serwerami oraz studiuję Informatykę na specjalności Systemy Rozproszone (Politechnika Poznańska).

W 2007 roku rozpocząłem moją przygodę z systemami z rodziny GNU/Linux, którą z krótkimi przerwami kontynuuję do dziś. Później zainteresowałem się programowaniem (głównie aplikacji internetowych) oraz administrowaniem serwerami działającymi na Linuksie. Ostatnio zacząłem łączyć oba zainteresowania.

Kiedy nie siedzę przy komputerze, jeżdżę po okolicach narowerze, a w mniej pogodne dni udaję, że umiem grać na gitarzeoraz rozpracowuję instrument keyboardem zwany.

Danie główne

Myślę, że tyle informacji na mój temat to aż nadto. Przejdźmy więc do konkretów. Posiadam całkiem dobry skaner Epson V370, który od jakiegoś czasu dzielnie mi służy. Jednym z powodów, dla którego go zakupiłem, była bezproblemowa współpraca z systemami z rodziny Linuksa. Dopóki używałem Ubuntu 16.04, nie było żadnych problemów z działaniem. Po przesiadce na Ubuntu 18.04 skaner, niestety, przestał reagować.

Krótkie poszukiwania pozwoliły mi odkryć dość proste rozwiązanie problemu [1]. Rozwiązanie jest dość proste, ale wymaga zmodyfikowania kilku plików. Poniżej przedstawiam rozwiązanie problemu.

Po „zerowe” w tym oraz kolejnych wpisach będę stosował następującą notację dla komend wykonywanych z linuksowego terminala:

  • Znak $ na początku polecenia oznacza, że możemy (a nawet powinniśmy) wykonać je z poziomu uprawnień zwykłego użytkownika.
  • Znak # na początku polecenia oznacza konieczność wywołania polecenia z konta root. W większości przypadków możemy używać polecenia sudo do osiągnięcia tego celu.
  • Podwojone ## oznacza, że dane polecenie trzeba wywołać z konta root, ale koniecznie wywołując je bezpośrednio (czyli nie przez sudo). W większości przypadków nie będzie to konieczne, ale rezerwuję sobie taką notację w razie czego.

Po pierwsze musimy pobrać i zainstalować standardowe sterowniki ze strony producenta [2]. Warto pamiętać, że jedną z zależności jest Gimp (sic!). Następnie kopiujemy kilka plików – najprościej z poziomu terminala:

# cp /usr/lib/sane/libsane-epkowa.* /usr/lib/x86_64-linux-gnu/sane

Dzięki temu nasz skaner zaczyna już z nami „rozmawiać”. Niestety, jeśli działamy jako zwykły użytkownik (a działamy, prawda?), ze skanowania nici. Trzeba jeszcze poinformować system, że to urządzenie może użytkować zwykły śmiertelnik. Osiągamy to, tworząc nową regułę w katalogu /etc/udev/rules.d. Nazwijmy plik np.: 79-udev-epson.rules i dodajmy następującą zawartość:

# chmod device EPSON group
# ACTION=="add", ATTRS{manufacturer}=="EPSON", DRIVERS=="usb",
SUBSYSTEMS=="usb", ATTRS{idVendor}=="04b8", ATTRS{idProduct}=="*",
MODE="0666"
ATTRS{manufacturer}=="EPSON", DRIVERS=="usb", SUBSYSTEMS=="usb",
ATTRS{idVendor}=="04b8", ATTRS{idProduct}=="*", MODE="0777"

Na koniec trzeba jeszcze przeładować zbiór reguł. Warto też dla pewności odłączyć i podłączyć ponownie skaner.

# udevadm control --reload-rules
# sudo udevadm trigger

I gotowe, możemy skanować! Zarówno przy użyciu programu Proste Skanowanie, jak i Image Scan dostarczonego wraz ze sterownikami.

Na zakończenie nadmienię, że powyższa procedura działa także na najnowszym (w chwili publikacji) Ubuntu 18.10.

Źródła

  1. https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/sane-backends/+bug/1728012
  2. http://support.epson.net/linux/en/iscan.php?model=perfection-v370&version=1.0.1

Jedna myśl nt. „Epson V370 Photo na Ubuntu 18.04 i nowszych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.